Az idei év különösen fontos az erdélyi gyermeksajtó szempontjából, hiszen két olyan lap is jubilált, amelyik szinte teljesen átfogja a 20. századi gyermeksajtó-történetet, valamint a Trianoni Békediktátum által létrejött utódállamok több nemzedéke is ezeken nőtt fel. Januárban volt 50 éves a Napsugár, és Elek apó Cimborája is az idén lett 85 éves. Olyan sajtóorgánumok ezek, amelyek örökérvényű értékeket közvetítenek a fiatal olvasók felé, ezért képesek ilyen hosszú ideig folytonossághiány nélkül fennmaradni. Fontos kiemelnünk: az olvasói igények kielégítése a legalapvetőbb lételeme egy sajtóterméknek, különösen aktuális ez a feladat ma, egy profitközpontú korban. Ezek a lapok értéket hordoznak, hagyományszeretetre tanítanak, identitáserősítő jellegűek, olvasóközpontúak. Ezért képesek jól működő gazdasági vállalkozásként önfenntartóak lenni, egy olyan profithajhász rendszerben, ahol egymás után mondanak csődöt a különböző sajtótermékek.
A Napsugár egy olyan rendszerben született, ahol a szellemi értékeket teljesen más perspektívából ítélték meg, ahol a hagyomány szeretete, a gyökerekhez való ragaszkodás, a nemzeti identitás életben tartása misszionáriusi feladat volt. Ezt érezte kötelességének ez a gyermeklap, és vállalni tudta a legsötétebb diktatúra idején is. A kis olvasók számára olyan rejtett üzeneteket kódolt sorai közé, amik alapvető létértékeket hordoztak. Ma is változatlan odaadással folytatja ezt a küldetését. Mi sem bizonyítja jobban ezt, mint az a jubileumi ünnepségsorozat, amit a félszázadik születésnap alkalmából rendeztek január végén. A kétnapos rendezvény mindenkihez szólt, aki ismeri, ismerte a lapot. Az egykori szerzők, szerkesztők, olvasók találkoztak a maiakkal, osztották meg tapasztalataikat, emlékeiket. Több anekdota is elhangzott arról, hogy annak idején hogyan tudták a szerzők és szerkesztők kijátszani a kommunista cenzúra éberségét, átalakítani a kötelező propagandaszövegeket értékközvetítő olvasmányokká.
Erdély minden kis Napsugár-olvasója részt vett az ünneplésben, hisz néhány staféta több héten át járta az ország iskoláit, ahol a gyerekek szalagokat tűztek rájuk, jókívánságokkal és üzenetekkel látták el őket. Így üzentek egymásnak, formálódtak közösségé a lap apropóján.
A Kolozsvári Magyar Opera nagyterme zsúfolásig megtelt kis olvasókkal, akik Erdély minden részéből látogattak el ide, hogy köszöntsék kedvenc lapjukat. A szerkesztőség tartalmas műsorral kedveskedett nekik, többek között néptánc és komolyzenei előadással, énekekkel. A kis olvasók virágokat nyújtottak át a lap idősebb munkatársainak, akik egy része hosszú utat tett meg, hogy együtt ünnepelhessen velük. Az előadások szüneteiben az apróságok találkozhattak, beszélgethettek a Napsugár szerzőivel, rajzolóival. Nem kis meglepetést okozott, hogy élőben megjelent a gyerekek között Csipike és Kukucsi is. Fényképezkedhettek a két klasszikus Napsugár-szereplő, valamint az őket megalkotó Fodor Sándor író és Tenkeiné Rusz Lívia rajzoló társaságában. A gyerekek nagy örömére a műsort Gryllus Vilmos koncertje zárta; a nézőtér egy emberként énekelt az előadóval.
Zsigmond Emese főszerkesztő nem csak a szerzőkre, olvasókra, hanem a pedagógusokra is gondolt. A tanító- és óvónőknek külön programot szervezett. Nekik magyarországi főiskolai tanárok tartottak módszertani előadást a Napsugár nevelő funkciójáról, oktatásban való felhasználhatóságáról.
A gyermeklap szellemiségéhez méltó volt a jubileumi ünnepségsorozat is, hisz mindenkihez szólt, akit valaha is kapcsolat fűzött hozzá, valamint a mai olvasók, szülők, nevelők számára is tartalmas és építő jellegű programokat nyújtott.
Az erdélyi gyermeksajtóról viszont nem lehet anélkül beszélni, hogy meg ne említenénk a Benedek Elek alapította Cimborát. A lap 85 évvel ezelőtt, 1922 februárjában indult. Ez a lap alapozta meg a mindenkori magyar gyermeksajtót, mindmáig követendő példa. Elek apó lapjáról Szatmárnémetiben emlékeztek meg az egykori Vécsey ház (ma Szépművészeti Múzeum) patinás falai között. Az áprilisi ünnepségen több előadás hangzott el a lap indulásáról, Benedek Elek főszerkesztői és gyermekirodalmi tevékenységéről. ő volt az, aki hangsúlyozta a jövő nemzedék kulturális nevelésének fontosságát. Ez az ünnepség azonban nem csak a Cimboráról szólt, hanem a gyermeksajtó köré épült. Így előadás hangzott el Dsida Jenő publicisztikájáról, valamint Dsida Jóbarátban közölt ifjúkori verseiről is. Az előadások mellett fontos szerepet kapott a gyermeklapokból összeállított tárlat is, amelyen több ritkaságot is megtekinthettek az érdeklődők.
Mindegyik jubileumi ünnepséget interaktív beszélgetés követett, ahol a részvevők (szerzők, szerkesztők, olvasók) megoszthatták egymással tapasztalataikat, emlékeiket felelevenítve és életben tartva így a gondolatatot, hogy a gyermekeknek mindig hálás feladat írni, hiszen ők a legőszintébb kritikusok, és a jövő nemzedék nevelése a nemzet nevelése is egyben.